PRIZEWINNERS


First edition, 2001
Junior Competition A
1. Hemma Tuppy (Austria)
2. Mugi Wakui (Japan)
3. (tied) Yukika Nishida (Japan), Ruriko Semba (Japan)

Junior Competition B
1. So-Jin Kim (Korea)
2. Miloš Popovic (Serbia)

Senior Competition
1. Kuniko Yamamoto (Japan)
2. Komaki Takahashi (Japan)
3. Hiroyo Masumura (Japan)

Second edition, 2002
Junior Competition A
1. Aljoša Jurinic (Croatia)
2. Minami Kasuga (Japan)
3. Yukika Nishida (Japan)

Junior Competition B
1. Judit Kádár (Hungary)
2. Dorothea Prodan (Hungary)

Senior Competition
1. Ayako Eto (Japan)
2. Yun-Jeong Cho (Korea)
3. Tayuko Nakao (Japan)
Schubert Prize: Yeong-Hee Park (Korea)

Third edition, 2003
Junior Competition B
1. Yuka Kitai (Japan)
2. Yamato Komatsu (Japan)
3. (tied) Nicole Henter (Hungary), Daniel Lebhard (Hungary), Lucija Mastrovic (Croatia)

Junior Competition C
1. Daniel Csáfalvay (Hungary)

Senior Competition
1. Michiko Shimizu (Japan)
2. (tied) Ji-Young Kang (Korea), Risa Yasuda (Japan)
3. Hyo-Jin Chung (Korea)
Brahms Prize: Shihoko Aihara (Japan)

Fourth edition, 2004
Junior Competition A
1. Shino Moroto (Japan)
2. Zita Nauratyill (Hungary)
3. Florian Kugi (Austria)

Senior Competition
1. Soo-Jin Cha (Korea)
2. Yi-Chih Lu (Taiwan)
3. Bo-Kyung Kim (Korea)
Honorary Prize by the Mayor of the City of Vienna: Soo-Jin Cha (Korea)
Schubert Prize: Hye-Lim An (Korea)

Fifth edition, 2005
Category A
1. Nicole Henter (Hungary)
2. Shoko Sato (Japan)

Category B
1. (tied) Kyung Lee (Korea), Manuela Simunovic (Croatia)
3. (tied) Kornraset Narkmun (Thailand), Rose Yang (Taiwan)

Category C
1. Wen Xia (China)
2. Ji-Eun Park (Korea)
3. (tied) Yuka Ishikawa (Japan), Kaori Tanaka (Japan), Kanako Yamamoto (Japan)
Honorary Prize by the Mayor of the City of Vienna: Wen Xia (China)
Schubert Prize: Yuka Ishikawa (Japan)

Sixth edition, 2006
Category A
1. Mengqi Wang (China)
3. Anne Zhang (Austria)

Category B
1. Xing Zhang (China)
2. Lina Jin (China)
3. Yerim Jung (Korea)
Mozart Prize: Yerim Jung (Korea)

Category C
1. Tamar Zhvania (Georgia)
2. Sou Kondo (Japan)
3. Hiromi Ikei (Japan)
Schubert Prize: Sou Kondo (Japan)

Seventh edition, 2007
Category A
1. (tied) Sakura Mitsukuri (Japan), Constantin Knoll (Germany)
2. Mihai-Vlad Coman (Romania)
Special award: Sakura Mitsukuri (Japan)

Category B
2. Mei Abe (Japan)
3. (tied) Hsin-yu Duan (Taiwan), Eleni Eracleous (Cyprus)

Category C
1. Jun-Seok Seo (Korea)
2. Kyoko Asaka (Japan)
3. (tied) Thomas Egler (Germany), Kilian Sprau (Germany)
Special award: István Árközi (Hungary)
Schubert Prize: Takatoshi Mukai (Japan)

Eighth edition, 2008
Category A
1. Nikolaus Géza Barnás (Austria)
2. Lucija Bašić (Croatia)
3. Taiga Kiyotaki (Japan)
Special award: Nikolaus Géza Barnás (Austria)

Category B
1. Alena Kohoutová (Czech Republic)
2. Lucie Likařová (Czech Republic)
3. Zoltán Varga Gergö (Hungary)

Category C
1. William Galton (Great Britain)
2. (tied) Rie Kawata (Japan), Eri Yamamoto (Japan)
Schubert Prize: Tsugumi Shirakura (Japan)

Ninth edition, 2009
Category A
1. Natalie Schwamová (Czech Republic)
2. Nejc Kamplet (Slovenia)
3. Zuzan Sabiková (Slovakia)
Special award: Nejc Kamplet (Slovenia)

Category C
1. not awarded
2. Takatoshi Mukai (Japan)
3. (tied) Maryana Brodska (Ukraine), Jinyoung Chae (Korea)
Schubert Prize: Jinyoung Chae (Korea)

Tenth edition, 2010
Category A
1. Barbara Maria Hochbichler (Austria)
2. Nan Kang (China)
3. Naira Ghazaryan (Armenia)
Special award: Barbara Maria Hochbichler (Austria)

Category B
1. Krisztina Gyöpös (Slovakia)
2. Iulian Ochescu (Romania)
3. Konstantinos Karvellos (Cyprus)

Category C
1. Florian Mitrea (Romania)
2. Kyriacos Souroullas (Cyprus)

Eleventh edition, 2011
Category A
1. not awarded
2. (tied) Calin Cornelius Calfa (Romania), Elisabeth Hermelink (Germany)
Special award: Calin Cornelius Calfa (Romania)

Category B
1. not awarded
2. Yuka Shiroma (Japan)

Category C
1. Alexandra Anamaria Vaduva (Romania)
2. (tied) Noemie Cavallo (Switzerland), Shuhei Chiba (Japan)
Schubert Prize: Alexandra Anamaria Vaduva (Romania)

Twelfth edition, 2012
Category A
1. Jingzi Huang (China)
2. Yoshitaka Shigematsu (Japan)
3. Nariman Amiraslanov (Azerbaijan)
Special award: Jingzi Huang (China)

Category B
1. Yidie Hua (China)
3. Misei Gushiken (Japan)

Category C
1. not awarded
2. Andrew Wright (Germany/U.S.A.)
3. (tied) Assel Ayapbergenova (Kazakhstan), Ksenia Dyachenko (Russia)
Schubert Prize: Akane Okazawa (Japan)

Thirteenth edition, 2013
Category A
1. Benazir Parpiyeva (Kazakhstan)
2. Cristiana Dragos-Roman (Romania)
Classics Prize: Benazir Parpiyeva (Kazakhstan)

Category C
1. not awarded
2. Maxim Shatalkin (Russia)
3. Youngsil Kim (Korea)

Fourteenth edition, 2015
Category A
1. Hitomi Tanaka (Japan)
2. Naru Matsui (Japan)
Classics Prize: Hitomi Tanaka (Japan)

Category B
1. (tied) Calin Corneliu Calfa (Romania), Stephanie Carmen Boateng (Hungary)
3. (tied) Kaneko Takafumi (Japan), Ivelina Krasteva (Bulgaria)
Classics Prize: Calin Corneliu Calfa (Romania)

Category C
1. not awarded
2. (tied) Hyemin Kim (Korea), Mari Kitamura (Japan)
Schubert Prize: Hyemin Kim (Korea)

Fifteenth edition, 2016
Category C
1. Emre Yavuz (Turkey)
2. not awarded
3. (tied) Chisato Fukumoto (Japan), Satomi Iwama (Japan)
Schubert Prize: Emre Yavuz (Turkey)

Sixteenth edition, 2017
Category C
1. Reina Nishioka (Japan)
2. not awarded
3. (tied) Eriko Muramoto (Japan), Kuan Han Wu (Taiwan)

return to piano competition